4 kwietnia – Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych
Dzień Zwierząt Bezdomnych to młode święto obchodzone 4 kwietnia. Jesienią 2010 roku sto holenderskich organizacji pozarządowych, działających na rzecz bezdomnych zwierząt, spotkało się na wspólnej konferencji, poświęconej temu problemowi. To właśnie wtedy narodził się pomysł, aby w jeden wybrany dzień w roku, w sposób szczególny zwrócić uwagę ludzi na zwierzęta pozbawione domów i opiekunów. Święto ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy zwierząt pozostawionych bez domu i opieki. Jest to również okazja do podjęcia działań na rzecz poprawy ich losu i promowania adopcji zwierząt z schronisk.
Bezdomne zwierzęta znajdują się w trudnej sytuacji – są narażone na głód, choroby, krzywdę fizyczną oraz brak opieki i miłości. Dlatego ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo angażowali się w pomoc dla nich.
Szacuje się, że na całym świecie bezdomnych zwierząt może być od 600 milionów do nawet miliarda – głównie psów i kotów. W samej Polsce, i to tylko w schroniskach, mieszka ich ponad 100 tysięcy. Bezdomność zwierząt to, zarówno lokalnie – w naszym kraju, jak i globalnie –
w skali świata, olbrzymi i nierozwiązany problem.
Jak możesz pomagać bezdomnym zwierzętom?
- Nie kupuj, adoptuj! – Jeśli zdecydujesz się na zwierzaka w domu rozważ adopcję ze schroniska. Adoptując ze schroniska ratujesz tak naprawdę nie jedno, ale dwa życia – dzięki temu że zabierzesz zwierzę do domu w schronisku zwolni się miejsce dla kolejnego potrzebującego pomocy stworzenia.
- Zaangażuj się w pomoc schronisku – Jeśli nie możesz zabrać do domu zwierzaka, lub już to zrobiłeś a nadal chcesz pomagać, zostań wolontariuszem w schronisku lub fundacji pomagającej bezdomnym zwierzętom.
- Pomagaj znaleźć dom – Jeśli zależy Ci na losie bezdomnych zwierząt ale z różnych przyczyn nie możesz czynnie włączyć się w pomoc schronisku, spróbuj pomagać wirtualnie. Możesz pisać ogłoszenia zachęcające do adopcji, umieszczać informacje
o potrzebujących domu zwierzętach w Internecie. - Przekazuj darowizny – Schroniska i fundacje zajmujące się pomocą zwierzętom borykają się zwykle z niedostateczną ilością funduszy. Możesz przekazać na ten cel 1,5% swojego podatku, bądź też zorganizować wśród znajomych lub współpracowników zbiórkę darów lub pieniędzy, które przekażecie wybranej placówce. Możesz zostać wirtualnym opiekunem zwierzęcia znajdującego się w schronisku.
- Dbaj o własne zwierzęta – Może się to wydawać banalne, ale właśnie w taki sposób pomożesz najlepiej. Gdyby wszyscy właściciele zwierząt dbali o nie odpowiednio i brali za nie odpowiedzialność na całe życie, schroniska dla zwierząt nie musiałyby istnieć. Decyzję o przyjęciu do domu zwierzęcia podejmij świadomie, pamiętaj, że zwierzęta sprawiają czasem problemy a wspólne życie nie zawsze jest łatwe i przyjemne.
- Nie bądź obojętny – W sytuacji, kiedy mamy faktyczne podejrzenie, że zwierzę jest bezpańskie, ale nie stwarza zagrożenia dla mieszkańców, wówczas należy zgłoszenia kierować telefonicznie lub osobiście do sołtysa danej miejscowości. Sołtys po ustaleniu czy zwierzę rzeczywiście nie ma właściciela, przekazuje informację o zgłoszeniu do Urzędu Gminy. Jeśli okaże się, iż zgłoszone i zabrane zwierzę miało właściciela, zostanie on obciążony kosztami odbioru i utrzymania go w schronisku. W sytuacji, kiedy mamy faktyczne podejrzenie, że zwierzę jest bezpańskie i stwarza zagrożenia dla mieszkańców, wówczas należy zgłoszenia kierować telefonicznie lub osobiście do Urzędu Gminy.
Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt to również okazja do refleksji nad problemem bezdomności zwierząt oraz do promowania praw zwierząt i potrzeby dbania o ich dobrostan. Zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków życia i opieki to nasz moralny obowiązek, dlatego warto poświęcić trochę czasu i uwagi na pomoc potrzebującym czworonogom.
W tym dniu warto również przypomnieć o konieczności sterylizacji zwierząt, aby zapobiec nadmiernemu rozmnażaniu się i zwiększaniu populacji bezdomnych zwierząt.
Wszyscy możemy w jakiś sposób pomóc bezdomnym zwierzętom, dlatego warto wykorzystać Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt jako okazję do działania na rzecz poprawy ich losu i dobrostanu. Każde małe, nawet pozornie niewielkie, działanie może sprawić, że życie bezdomnego zwierzęcia stanie się lepsze i pełniejsze.
Pamiętajmy, że każde zwierzę bezdomne zasługuje na szansę na lepsze życie.
Keep In Touch