Światowy Dzień Ochrony Dzikich Zwierząt.
Obchodzony go 4 grudnia, ma na celu podkreślenie konieczności ochrony i zachowania dzikich zwierząt na całym świecie. W dzisiejszych czasach wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem z powodu działalności człowieka. To święto promuje działania na rzecz ochrony dzikiej przyrody i edukacji na temat zagrożeń, jakie niesie dla niej działalność ludzka.
Kłusownictwo stanowi coraz poważniejszy problem. Ludzie trudniący się polowaniami mordują najróżniejsze gatunki zwierząt, by zdobyć m.in. kości słoniowe, rogi nosorożców, płetwy rekinów czy futra. Nielegalny proceder przyczynia się także do innych dramatów. Podczas strzelanin z kłusownikami giną strażnicy, a sam handel dzikimi zwierzętami zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
Dzikie zwierzęta to nie tylko antylopy i tygrysy żyjące na sawannie. Niemal na całym globie odnajdziemy enklawy dzikiej przyrody. W Polsce także istnieją zakątki, w których przyroda jest niemal nieskażona ludzką działalnością.
Polska słynie z wielu dzikich zwierząt, m.in.: niedźwiedzia dzikiego, wilka europejskiego, żubra europejskiego, bociana białego, sarny, łosia europejskiego, jeża dzikiego, orła bielika i lisa polskiego .
Każdy z nas może w aktywny sposób zaangażować się w obchody Światowego Dnia Ochrony Dzikich Zwierząt. Na stronie World Wildlife Fund znajduje się specjalna deklaracja, którą wystarczy podpisać , by wyrazić swoja aprobatę do działań związanych z walką z kłusownikami. Możemy również przekazać darowiznę na rzecz World Wildlife Fund. Datek ten przeznaczony będzie na szkolenia i wyposażenie strażników, którzy narażają swoje życie w walce z kłusownikami.
Warto zastanowić się jakie zagrożone gatunki zwierząt występują w naszym najbliższym otoczeniu. Dowiedzmy się jak możemy je chronić, edukujmy rodzinę i znajomych – bo jest to sprawa która dotyczy nas wszystkich!!!
Keep In Touch