30 listopada obchodzimy Dzień bez Zakupów.
To dobra okazja, by zrobić coś dobrego dla siebie i środowiska
W Europie ten dzień obchodzony jest w ostatnią sobotę listopada, natomiast
w USA zwany jako „Buy Nothing Day” obchodzony jest w piątek po Święcie Dziękczynienia.
Historia tego dnia sięga początku lat 90. ubiegłego stulecia i jest częścią międzynarodowej kampanii antykonsumerystycznej, zapoczątkowanej w 1992 r. w Kanadzie.
W Polsce po raz pierwszy Dzień bez Zakupów odbył się w 2003 roku. Obchodzono go w Warszawie, Łodzi i Gdańsku.
Dzień ten ma za zadanie zwrócenie szczególnej uwagi świata na postępujący konsumpcjonizm. Powstrzymanie się od kupowania, jest rzeczą trudną. To jednak doskonała okazja do przyjrzenia się naszym wydatkom: czy rzeczywiście nad nimi panujemy? Jesteśmy społeczeństwem, które stanowczo za dużo kupuje, często niepotrzebnych przedmiotów. Kupujemy i szybko wyrzucamy tony ubrań, wciąż chcemy mieć coś nowego. Łatwo dajemy się nabrać reklamom i promocjom, po czym kupujemy sprzęt i gadżety, których tak naprawdę wcale nie potrzebujemy. Taka nadmierna konsumpcja prowadzi nie tylko do zaciągnięcia nowych zobowiązań finansowych, ale także przypomina o drastycznych różnicach w jakości życia w poszczególnych częściach świata. Około 20% ludzkości konsumuje ponad 80% produkowanych na świecie dóbr. Sama produkcja tych dóbr wiąże się nierozłącznie z wyzyskiem milionów pracowników – głównie w krajach azjatyckich. Produkcja coraz większej ilości ubrań, sprzętów i żywności w znaczny sposób obciąża środowisko. Znikają kolejne bogate ekosystemy oraz źródła tlenu dla planety wraz z wycinką lasów tropikalnych pod pola uprawne. Ogromne tereny Ameryki Południowej ulegają pustynnieniu poprzez niezrównoważone zużycie wody podczas produkcji np. miedzi. W oceanach zalegają wielkie połacie plastikowych śmieci, zagrażając zarówno wodnej faunie jak i florze.
W jaki sposób możemy zmniejszyć konsumpcję?
- Zakupy róbmy rozsądnie – kupujmy tylko te artykuły, które są nam naprawdę potrzebne. Przydatne może okazać się zrobienie listy zakupów i kupowanie według niej.
- Stosujmy proekologiczną zasadę Reduce – Reuse – Recycle, czyli redukuj, użyj ponownie, oddaj do recyklingu.
- Zamiast wyrzucać zepsute sprzęty naprawmy je.
- Dajmy drugie życie swoim starym ubraniom – nie wyrzucajmy ich do śmietników, oddajmy je potrzebującym, np. poprzez umieszczenie ich
w kontenerze PCK. - Sięgając po nowe ubrania zastanówmy się czy są one dla nas niezbędne. Zamiast wybierać nowości z popularnych sieciówek zajrzyjmy do second handu.
- Nie marnujmy żywności.
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki realizujący projekty z zakresu edukacji ekologicznej działa w kierunku kształcenia i wychowania mieszkańców w duchu poszanowania środowiska. Konsumpcyjny styl życia koniecznie wymaga zmiany, którą musimy podjąć dla Nas Samych i Naszej planety.
Ważne by to święto nie było jednorazowym wydarzeniem, ale przyczyniło się do zmiany postaw życiowych i szerszego spojrzenia na współczesny system wartości. Działajmy oszczędnie i ekologicznie.
Keep In Touch