papierowa słomka do picia w słoiku

3 stycznia obchodzimy Dzień Słomki Do Picia

Dzień Słomki do Picia jest to święto pochodzące z USA. Data obchodów tego dnia nie jest przypadkowa, gdyż właśni 3 stycznia 1888 Amerykanin Marvin C. Stone uzyskał patent na sztuczna słomkę do picia, która sam opracował.

Od zarania dziejów używano słomek do picia. Zazwyczaj były one wykonane z żyta lub innych zbóż. Podstawowa wada naturalnych słomek było to, że szybko nasiąkały i zamieniały się w miękka papkę, zmieniając jednocześnie smak pitych napoi. Twórca patentu chciał wyeliminować te niedoskonałości. Pierwsze swoje słomki stworzył poprzez owinięcie papieru manila wokół ołówka, tworząc cienką rurkę, wysunął ołówek z jednego końca i nałożył klej pomiędzy paskami. Kolejnym krokiem byłą budowa maszyny, której zadaniem było pokrycie zewnętrznej strony papieru woskiem. Opracowana przez Amerykanina słomka stała się prawdziwym hitem.

Wraz z postępem technologicznym i rozwojem techniki słomki do picia były wytwarzane zazwyczaj z tworzyw sztucznych.
Słomki do picia są bardzo popularne – szacuje się, że tylko w stanach Zjednoczonych zużywa się ich 390 mln w ciągu jednego dnia. W Polsce jest to około 3 mln.

Rosnąca popularność słomek z tworzyw sztucznych spowodowała, że na początku XXI wieku słomki jako artykuł zazwyczaj jednorazowego użytku trafiły na listę produktów niepożądanych ze względu na rosnące zanieczyszczenia oceanów tworzywami sztucznymi. Pomimo iż słomki stanowią znikomą część bo około 0,022% odpadów z tworzyw sztucznych liczne kampanie ekologiczne doprowadziły do tego, że słomki z tworzyw sztucznych zostały objęte zakazem produkcji.

Zgodnie z przyjęta dyrektywą Parlamentu Europejskiego id 2021 r, na terenie UE zakazuje się produkcji jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, w tym także plastikowych słomek do picia.

Pamiętajmy, że święto to ma na celu zwrócenie uwagi na problem nadmiernego zużycia plastikowych słomek.

Obecnie w Polsce święto to zyskuje na popularności, a wiele kawiarni oferuje ekologiczne alternatywy dla plastikowych słomek.

Promujmy na co dzień użycie słomek wielokrotnego użytku, np. metalowych bądź szklanych lub słomek powstałych z biodegradowalnych materiałów.