plakat 13 kroków prowadzących do ograniczania plastiku

3 marca obchodzimy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody obchodzony jest corocznie 3 marca. Jest to dzień ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2013 roku w celu upamiętnienia podpisania Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Celem Światowego Dnia Dzikiej Przyrody jest zwiększenie świadomości społecznej na temat konieczności ochrony dzikiej przyrody oraz działań na rzecz ochrony zagrożonych gatunków.

Dzika przyroda, czyli środowisko naturalne, w którym żyją dzikie zwierzęta i rośliny, jest bardzo ważnym elementem ekosystemów na Ziemi. Zapewnia nam ona pożywienie, surowce naturalne, powietrze oraz wiele innych korzyści, jakie płyną z harmonijnej współpracy człowieka z naturą. Jednak dzika przyroda jest coraz bardziej niszczona przez człowieka – wyniszczenie lasów, zanieczyszczenie wód, zmiany klimatu, kłusownictwo a także nielegalny handel dzikimi zwierzętami i roślinami to tylko niektóre z problemów, jakie dzisiaj stoją przed ochroną dzikiej przyrody. Niezwykle groźne są również odpady chemiczne i elektrośmieci. Zawarte w nich substancje mogą skazić okoliczną wodę i glebę, a zwierzęta zatruć.

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia dzikiej przyrody dla naszego życia i ekosystemów, jakie nas otaczają. W ramach obchodów tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje edukacyjne, konkursy, wystawy, warsztaty oraz konferencje, mające na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie stoją przed dziką przyrodą oraz na konieczność jej ochrony.
Celem Światowego Dnia Dzikiej Przyrody jest również zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, takich jak słonie, pandy, tygrysy, orły czy różne gatunki drzew i roślin zielnych, ale również zwrócenie uwagi na podwodny świat, który jest miejscem życia milionów gatunków rośli i zwierząt. Ich populacje są coraz bardziej niszczone przez działalność człowieka, a ich wyginięcie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie ekosystemów i ludzkie życie.

Każdy z nas może w codziennym życiu wprowadzać zmiany, które pomogą zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, takie jak:

  • recykling,
  • oszczędzanie wody i energii,
  • ograniczenie używania jednorazowych opakowań i plastiku
  • wspieranie organizacji zajmujących się ochroną dzikiej przyrody poprzez dobrowolne wpłaty lub udział w akcjach wolontariackich,
  • robiąc zakupy dopytuj się, jaki jest skład interesujących cię produktów, czy zawierają składniki pochodzenia odzwierzęcego i czy były testowane na zwierzętach,
  • otaczaj opieką zwierzęta bezdomne i wolno żyjące – wystaw miskę z wodą i jedzeniem dla ptaków, jeży, łasic, kun czy kotów,
  • dbaj o ekologię, w ten sposób też pomagasz zwierzętom – mniej używaj samochodu, przesiądź się na rower lub korzystaj z transportu publicznego. Mniej zanieczyszczeń w atmosferze chroni naturalne habitaty dzikich zwierząt,
  • nie stosuj chemicznych środków ochrony roślin – nie tylko są nieekologicznie, ale też przyczyniają się do wymierania pszczół i innych owadów, a także zatruwają ptaki i drobne ssaki,
  • jeśli znalazłeś dzikie zwierzę reaguj, gdy widzisz zwierzę potrzebujące pomocy, bez względu na to, jakiego jest gatunku – gdy widzisz zwierzę ranne, poturbowane, osowiałe – powiadom odpowiednie służby
  • jeśli jesteś świadkiem wypadku komunikacyjnego z udziałem zwierzęcia, pamiętaj by nie pozostawiać rannego zwierzęcia bez pomocy. Zgodnie z Ustawą o ochronie gminy obowiązkiem gminy jest zapewnianie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych.

Ważnym aspektem ochrony dzikiej przyrody jest również edukacja społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży. Dzięki temu możemy zwiększyć świadomość ludzi na temat dzikiej przyrody i zachęcić ich do działań na rzecz jej ochrony.
Dziś, na całym świecie, dzika przyroda jest zagrożona. Jedna czwarta gatunków narażona jest na wyginięcie, w dużej części z powodu tego, że zniszczyliśmy niemal połowę ekosystemów będących ich domem. Musimy odwrócić ten trend.

Dzień ten powinien też inspirować do dalszej nauki i odpowiedzialnych działań, na rzecz dziko występujących populacji roślin i zwierząt.

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody przypomina nam, że musimy działać na rzecz ochrony dzikiej przyrody, aby zapewnić jej przetrwanie dla przyszłych pokoleń. To również okazja do refleksji nad naszym wpływem na środowisko naturalne i sposobami, w jakie możemy je chronić.