22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody został ustanowiony rezolucją z 22 grudnia 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Woda jest niezbędna do utrzymania życia i musi być dostępna w zadawalającej ilości dla wszystkich konsumentów. Zawsze należy podejmować wszelkie dostępne środki i starania w celu uzyskania możliwie najlepszej jakość wody.
Ochrona źródeł wody oraz zabezpieczenie systemu zaopatrzenia w wodę przed zanieczyszczeniem stanowi podstawową linię ochrony jakości wody.
Pogorszenie jakości wody pitnej może nastąpić w skutek zanieczyszczenia mikrobiologicznego lub może być spowodowane toksycznymi związkami chemicznymi. Zanieczyszczenia chemiczne zwykle nie powodują ostrych skutków zdrowotnych i sytuują je niżej w kategoriach ważności w stosunku do zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
Ogólnie można stwierdzić, że największe ryzyko związane ze skażeniem mikrobiologicznym niesie ze sobą spożycie wody zanieczyszczonej odchodami ludzkimi i zwierzęcymi dlatego zasoby wodne powinny być (najbardziej jak to tylko możliwe) chronione przed fekalnymi, gdyż te zanieczyszczenia mogą zawierać wiele chorobotwórczych bakterii, wirusów, pierwotniaków oraz pasożytów jelitowych.
Publiczne zdrowie, dobrobyt, systemy żywnościowe i energetyczne, produktywność gospodarcza oraz integralność środowiska zależą od dobrze funkcjonującego i sprawiedliwie zarządzanego cyklu wodnego.
Konieczność ograniczenia zużycia wody oraz poprawa jej jakości – w obliczu zmiany klimatycznej i postępujących, negatywnych skutków działalności człowieka – wymaga zaangażowania społeczeństwa. Warunkiem podjęcia obywatelskich działań jest zrozumienie wagi problemu oraz konsekwencji negatywnych zmian zasobów wodnych na jakość życia oraz wzrost kosztów korzystania ze środowiska. Dlatego tak ważne jest właściwe komunikowanie problematyki ilości i jakości zasobów wodnych.
Naturalne, nieuregulowane rzeki przeciwdziałają powstawaniu suszy i powodzi oraz zaopatrują ludzi w wodę. Człowiek ingeruje w przyrodę, nie zważając na długoterminowe konsekwencje. Na rzekach wciąż stawia się bariery, pogłębia się ich koryta, a brzegi reguluje. Jedynie 20% polskich rzek pozostało w stanie zbliżonym do naturalnego.
Fakty o wodzie
- 2,2 miliarda ludzi żyje bez bezpiecznego dostępu do wody pitnej
- około połowa populacji świata doświadcza poważnego niedoboru wody przez co najmniej część roku
- katastrofy związane z wodą dominują listę katastrof w ciągu ostatnich 50 lat, stanowiąc 70% wszystkich zgonów związanych z klęskami żywiołowymi
- według Światowego Forum Ekonomicznego woda stała się najbardziej pożądanym surowcem naszych czasów, a kryzysy związane z dostępem do niej to największe wyzwanie gospodarcze. Tylko 10 proc. dostępnych zasobów jest używane przez gospodarstwa domowe, 20 proc. pochłania przemysł, a aż 70 procent – rolnictwo
- nasz organizm składa się w 70-75 % z wody
- niektóre rośliny składają się w 95% z wody
- jest potrzebna do oddychania, nawilża wdychane powietrze i chroni ważne dla życia narządy
- średnie zużycie wody w Polsce to 100 litrów na osobę dziennie (w miastach)
Każdy z nas powinien oszczędzać wodę, wystarczy tylko kilka drobnych czynów każdego dnia.
- Podczas mycia zębów zakręćmy wodę
- Bierz szybki i krótki prysznic
- Kiedy myjesz ręce wyłącz kran
- Na bieżąco naprawiaj usterki kranu, spłuczki
- Wody po gotowaniu możesz użyć do podlewania roślin
- Zainwestuj w perlator
- Robiąc zakupy, sięgaj po wyrządzenia przyjazne środowisku
- Pralkę i zmywarkę uruchamiaj tylko wtedy kiedy jest pełna
- Na bieżąco kontroluj rachunki za wodę
- Zbieraj deszczówkę, możesz ją wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie
- Gotuj tyle wody ile potrzebujesz
Pamiętaj, że woda to prawdziwy skarb, o który każdy z nas powinien dbać !!!!
Keep In Touch