Obrazek poglądowy dot. różnorodności biologicznej

22 maja – Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Różnorodność biologiczna to rozmaitość występujących ekosystemów, gatunków żywych organizmów i ich genów. Im bardziej zróżnicowane środowisko przyrodnicze, tym jest ono stabilniejsze, lepiej funkcjonuje i jest odporne na zachodzące zmiany.
Jest to bardzo ważne święto ponieważ ekosystemy zapewniają nam mnóstwo korzyści, a ich odtworzenie – jeśli zostaną zniszczone – w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwe. Nasza działalność, często niezamierzona może powodować np. zanikanie siedlisk, nadmierną eksploatację zasobów, napływ inwazyjnych gatunków obcych oraz zanieczyszczenie środowiska. Dlatego szczególnie w Międzynarodowym Dniu Różnorodności Biologicznej powinniśmy pamiętać, że różnorodność biologiczna wymaga ochrony.

Naukowcy szacują, że na Ziemi żyje obecnie co najmniej 8 milionów gatunków roślin i zwierząt. Ekosystemy, w których żyją te gatunki, są niezwykle złożone, a każdy element ekosystemu zależy od innych niczym układanka. Dobrostan i funkcjonowanie ludzi jest zależne od tych wzajemnie połączonych sieci mikroorganizmów, roślin, grzybów i zwierząt w stopniu, z którego nie zdajemy sobie nawet sprawy. Działalność człowieka ma znaczący wpływ na ekosystemy, na przykład poprzez prowokowane przez człowieka zmiany klimatu, zanieczyszczenie i utratę siedlisk. Utrata tylko jednego gatunku w wyniku tych zagrożeń, może spowodować efekt domina, mający znaczący wpływ na cały ekosystem.

Szacuje się, że współcześnie wymiera od 5 000 do ok. 50 000 gatunków roślin i zwierząt rocznie. W stosunku do naturalnego procesu wymierania (bez wpływu cywilizacji ludzkiej) jest to tempo 100 – 1 000 razy szybsze. Musimy pamiętać, że giną zarówno gatunki duże i znane, jak: ryś, tygrys, żyrafa lub nosorożce, ale również te mniej spektakularne i te, których nie zdążyliśmy jeszcze odkryć i nazwać.

W grudniu 2000 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło datę 22 maja jako Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, aby upamiętnić przyjęcie 22 maja 1992 r. tekstu Konwencji o Różnorodności Biologicznej. Dzień ten został ustanowiony w celu podniesienia świadomości społecznej na temat różnorodności biologicznej i jej znaczenia dla rozwoju społeczno-gospodarczego.

  • Jak możemy pomóc w zachowaniu bioróżnorodności
  • zmieńmy styl życia na bardziej przyjazny środowisku,
  • dbajmy o lasy,
  • dbajmy o zwierzęta i owady, pomogą budki/karmniki dla ptaków, jeży, hotele dla owadów
  • zakładajmy ogródki, ogrody.
  • zmniejszmy konsumpcje.

Nie wahaj się i podejmij jedno z wyzwań:
Rozejrzyj się za produktami rolnictwa ekologicznego. Intensywne rolnictwo nie sprzyja bioróżnorodności.
Będąc na wakacjach, nie kupuj okazów zagrożonych gatunków lub wykonanych z nich produktów!
Dowiedz się, które rośliny i zwierzęta w Polsce to gatunki chronione. Obejrzyj je na zdjęciach i zapamiętaj, jak wyglądają.
Dowiedz się, gdzie leży najbliższy Tobie obszar ochrony przyrody Natura 2000 i dlaczego został ustanowiony.

Pamiętajmy, że różnorodność biologiczna jest prawdziwym bogactwem, w którym żyjemy na co dzień. Obecnie jest ona zagrożona, więc musimy wspólnie o nią dbać każdego dnia!