plakat 13 kroków prowadzących do ograniczania plastiku

18 lutego obchodzimy Dzień Baterii

Data ta jest ściśle związana z dniem urodzin naukowca i wynalazcy pochodzącego z Włoch, Alessandro Volty, który jako pierwszy skonstruował ogniwo galwaniczne przyczyniające się do powstania baterii – i to właśnie jemu przypisuje się ich wynalezienie.
We współczesnym świecie nie wyobrażamy sobie życia bez baterii. Dzięki nim możemy korzystać z urządzeń potrzebujących zasilania energetycznego bez bezpośredniego kontaktu z gniazdkiem elektrycznym. Baterie umożliwiają nam korzystanie z niezliczonych przedmiotów użyteczności codziennej, takich jak choćby telefon komórkowy, zegarek, szczoteczka elektryczna, aparat fotograficzny, komputer, laptop, tablet czy akumulator w samochodzie, aż po pojazdy elektryczne (rowery, samochody itp.).
Rocznie przeciętny Polak zużywa 315 baterii, często nie zdając sobie sprawy z faktu, iż wyrzucając baterie do pojemnika na odpady zmieszane, przyczynia się do skażenia środowiska. Zużyte baterie to odpady niebezpieczne. Według specjalistów zajmujących się utylizacją niebezpiecznych odpadów, zaledwie jedna bateria, tzw. „pastylka” (fachowo określa się ten typ
„ogniwo guzikowe”) z elektronicznego zegarka naręcznego jest w stanie skazić nawet 1 metr sześcienny gleby lub zatruć aż 400 litrów wody.

Czy wiesz jak w odpowiedni sposób przechowywać i użytkować baterie?

  • używaj odpowiedniego rozmiaru i typu baterii, który określony jest przez producenta urządzenia
  • zachowaj czystość powierzchni styku i gniazda baterii
  • wyjmuj baterie z urządzenia, jeśli przez dłuższy czas nie planujesz go używać
  • upewnij się, że wkładasz baterie do urządzenia w prawidłowy sposób, przy odpowiednim ułożeniu + (plus) i – (minus)
  • przechowuj baterie w suchym miejscu, w normalnej temperaturze pokojowe
  • nie ładuj baterii, chyba że są konkretnie oznaczone jako „rechargeable” (akumulatorek)
  • uważaj: niektóre baterie, wyczerpane lub poddane działaniu wysokiej temperatury, mogą uszkadzać się i wyciekać
  • nie wyrzucaj baterii do zwykłego kosza. Po bezpiecznym usunięciu możesz ją wrzucić razem z innymi wyczerpanymi bateriami do specjalnych pojemników, które znajdziesz np. w sklepach, szkołach, punktach odbioru elektroodpadów, PSZOKu.

Baterie takie jak akumulatorki litowe, litowo-jonowe oraz cynkowo-powietrzne powinny być poddawane recyklingowi. Oprócz „tradycyjnych” akumulatorków typu AA lub AAA – należy także oddawać do recyklingu baterie z urządzeń stosowanych w domu, np. aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów i elektronarzędzi.

Jeżeli chcesz usunąć wylaną baterię ze swojego urządzenia, pamiętaj:
Wyciek chemiczny może mieć działanie drażniące lub żrące, co oznacza również zagrożenie dla Twojego zdrowia. Dlatego przy obchodzeniu się z wyciekiem elektrolitu z baterii użyj rękawiczek! Baterię możesz wyjąć ręcznikiem papierowym lub wykałaczką.
Bezwzględnie unikaj kontaktu wycieku ze skórą lub oczami!

Czy wiesz w jaki sposób powinniśmy utylizować baterie?

  1. Sprawdź etykiety dotyczące recyklingu na akumulatorach i bateriach – postępuj według ich wskazań.
  2. Akumulatory samochodowe zawierające ołów powinny być utylizowane wyłącznie w centrach gospodarki odpadami. Wielu sprzedawców samochodów i centrów usługowych odkupuje zużyte akumulatory lub przeprowadza zbiórki w celach recyklingowych.
  3. Najprostszym sposobem utylizacji baterii, akumulatorów czy ładowarek (itp.) jest ich zwrot do punktów odpowiadających za odbiór odpadów umiejscowionych na ogół w punktach zbiórki przy budynkach komunalnych, firmach, instytucjach itp.

Celebruj Dzień Baterii razem z nami.

  • Daj swoim urządzeniom drugie życie.
  • To dobry moment, aby uporządkować i wyrzucić zużyte, niesprawne akumulatory.
  • Zweryfikuj sprawność akumulatorów użytych w Twoich urządzeniach.
  • Wybieraj świadomie – sięgnij np. po akumulatory umożliwiające wielokrotne ładowanie.

Pamiętajmy, żeby segregować baterie i nie wrzucać ich do zwykłych śmietników, ponieważ wydzielają toksyczne związki, które mogą trafić bezpośrednio do gleby a następnie przeniknąć do wód gruntowych. Substancje te są bardzo toksyczne dla żywych organizmów – mogą powodować groźne choroby.