14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza.
Jest on szczególnie ważnym dniem dla zdrowia ludzi i ekosystemów. Zanieczyszczenia powietrza stanowią poważne zagrożenie dla środowiska i przyczyniają się do wielu chorób. W Polsce głównymi źródłami zanieczyszczeń są spalanie paliw kopalnych w domowych piecach, transport samochodowy oraz przemysł. Smog, szczególnie nasilający się w sezonie grzewczym, ma negatywny wpływ na jakość życia, przyczyniając się do licznych chorób układu oddechowego i krążenia.
To święto promuje działania na rzecz redukcji emisji i poprawy jakości powietrza.
Jakości powierza jakim oddychamy zależy od każdego z nas. Poprzez proste działania możemy przyczynić się do jej poprawy.
- Korzystajmy z odnawialnych źródeł energii
- Wymieńmy stare nieefektywne źródła ogrzewania na energooszczędne
- Wybierajmy komunikację publiczną bądź jazdę rowerem zamiast samochodu
- Sadźmy drzewa i chrońmy zieleń miejską
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki od lat aktywnie działa dla poprawy jakości powietrza, m.in.:
- Realizuje projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii tj. montaż instalacji kolektorów słonecznych, montaż instalacji fotowoltaicznych, wymianę kotłów oraz termomodernizacje budynków.
- W 2019 roku wprowadził System monitorowania jakości powietrza na terenie 22 gmin Związku Gmin Dorzecza Wisłoki poprzez zakup i montaż czujników Airly.
Obecnie na terenie Gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki funkcjonuje sieć monitorowania jakości powietrza obejmująca 64 czujników.
Jakość powietrza na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki możemy śledzić na stronie Związku, stronach Gmin oraz na stronie: https://airly.org/map/pl/#49.748766,21.496062. - Od czerwca 2021r. pracownicy Związku obsługują w wybranych gminach Związku punkty Konsultacyjno-Informacyjne Programu „Czyste Powietrze”. Dzięki pracy Związku zostało złożonych blisko 313 wniosków o dofinansowanie.
- Prowadzi edukację ekologiczna skierowaną do mieszkańców 22 gmin Związku od dzieci przedszkolnych do osób dorosłych, w tym mieszkańców, pracowników samorządów, nauczycieli. W roku 2024 roku zrealizował akcję o charakterze edukacyjno – informacyjnym „Czyste Powietrze ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki – akcja edukacyjno informacyjna”, dofinansowaną ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Akcja miała na celu propagowanie czystego powietrza, przeciwdziałanie emisjom poprzez termomodernizację budynków, wymianę starego nieefektywnego źródła ciepła, wykorzystanie energii słonecznej, przy zastosowaniu kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych oraz energii geotermalnej. W akcji udział wzięło ponad 4000 uczniów ze 111 szkół podstawowych i średnich z terenu 22 gmin Związku.
Monitoring jakości powietrza w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) koordynowany i prowadzony jest zgodnie z ustawą z dnia 10 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Więcej informacji nt. monitoringu jakości powietrza znajdziemy na stronie internetowej Inspekcji Ochrony Środowiska: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home.
Projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz przedsięwzięcia edukacyjne to działania podejmowane na terenie Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, po to aby zmniejszyć skalę problemu zanieczyszczenia powietrza.
My sami, poprzez podejmowanie świadomych decyzji każdego dnia, możemy przyczynić się do poprawy jakości powietrza.
Dzień Czystego Powietrza przypomina, że dbanie o środowisko jest naszym wspólnym obowiązkiem, a czyste powietrze jest podstawą zdrowego życia dla nas i przyszłych pokoleń.
Keep In Touch