plakat 13 kroków prowadzących do ograniczania plastiku

11 lutego – Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Obchodzony corocznie Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej jest doskonałą okazją, by dowiedzieć się, jak dzikie zwierzęta radzą sobie zimą w zdobywaniu pożywienia i czy potrzebują pomocy człowieka, by ją przetrwać.
Dokarmianie zwierząt leśnych jest prawdziwą sztuką.
Leśnicy wspólnie z myśliwymi oraz wolontariuszami ze szkół i organizacji pozarządowych pomagają zwierzętom leśnym przetrwać zimę. Ze wsparciem wkraczają w warunkach ekstremalnych, gdy mroźna i śnieżna zima ogranicza dostęp do pożywienia oraz wody. Dokarmianie jak sama nazwa wskazuje jest częściową pomocą zwierzętom w trudnych warunkach środowiskowych. Zwierzęta nie mogą bowiem „zapomnieć”, jak szuka się samodzielnie pokarmu w lesie.

Jedna z takich form pomocy jest pozostawienie podczas prac leśnych części drzew do spałaszowania, czyli ogryzania kory przez zwierzęta, np. jelenie i daniele. Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków czy jabłek, które umieszcza się systematycznie w stałych miejscach, takich jak paśniki czy buchtowiska.
Dużą role w odżywienia zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z naturalnego żeru, karmy oraz częściowo z lizawek.

Wykładanie karmy ma zatrzymać jak najwięcej zwierzyny w lesie. Poszukujące jedzenia zwierzęta znacznie rzadziej podchodzą w okolice dróg, a tym samym zmniejsza się ryzyko kolizji z pojazdami. Zwierzęta rzadziej też wychodzą na pola uprawne, wyrządzając mniej szkód rolnikom.

Powinniśmy pamiętać, że zwierzęta leśne można dokarmiać JEDYNIE w porozumieniu z leśnikami lub przedstawicielami koła łowieckiego. Osoby te wskażą miejsce, gdzie można wyłożyć karmę. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj dostarczanego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może skutkować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu a nawet śmierć.
Jednymi z najczęściej dokarmianych zwierząt są ptaki. Ale i tej kwestii powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach. W karmnikach powinny znaleźć się drobne kasze, słoneczniki, pestki dyni, jabłka, niesolona słonina. Karma musi być świeża i czysta. Ptakom nie należy podawać pieczywa, gdyż zawiera sól i substancje ulepszające oraz konserwanty. Ptaki maja ograniczone możliwości wydalania soli, podany im chleb powoduje poważną chorobę – kwaśnicę.

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej ma na celu:

  1. Podniesienie świadomości – edukację społeczeństwa na temat potrzeb dzikich zwierząt oraz ich roli w ekosystemie.
  2. Promowanie odpowiedzialności – dokarmiajmy w sposób przemyślany i zgodny z zasadami ochrony przyrody, aby nie zaszkodzić zwierzętom oraz ich naturalnemu środowisku.
  3. Wspieranie lokalnych inicjatyw – uczestnictwo w akcjach dokarmiania może być doskonałą okazją do zaangażowania się w działania na rzecz ochrony środowiska.

Pomagajmy zwierzętom!