
10 stycznia Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii
Obchodzony 10 stycznia Dzień Obniżania Kosztów Energii jest doskonałą okazją do przypomnienia i zachętą do stosowania dobrych praktyk w zakresie zmniejszania zużycia energii.
To nietypowe święto zapoczątkowała w 1995 roku niezależna organizacja Canadian Energy Efficiency Alliance. Pomysłodawcy obchodów każdego roku zachęcają do podejmowania działań zmierzających do obniżenia kosztów energii, zarówno tych finansowych, jak i środowiskowych.
Wydatki związane ze zużyciem energii to istotny element każdego domowego budżetu. Co więcej, nasze działania w kierunku takich oszczędności mają też dobry wpływ na środowisko naturalne – produkcja energii elektrycznej przyczynia się do wzrostu emisji CO2, a zatem zmniejszenie zużycia energii to także mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery.
Każdy z nas w swoim codziennym życiu może podejmować drobne kroki, które w rezultacie przyczynią się do obniżenia kosztów energii.
- Nie korzystajmy lub ograniczmy korzystanie z klimatyzacji
- Nie zostawiajmy urządzeń w stanie spoczynku/ czuwania
- Wyłączmy ładowarkę z gniazdka po zakończeniu ładowania
- Zgaśmy światło w momencie wyjścia z pomieszczenia
- Wykorzystujmy naturalne oświetlenie, bez zasłaniania okien
- Wybierajmy oświetlenie oraz sprzęt energooszczędny
- Pomieszczenia malujmy na jasne kolory
- Izolujmy domy. Co pozwoli na utrzymanie ciepła w zimie i chłodu w lecie
- Korzystajmy z odnawialnych źródeł energii
- Edukujmy i dzielmy się dobrymi praktyka
To tylko kilka z przykładów dobrych praktyk w zakresie zmniejszenia zużycia energii. Więcej przykładów możemy znaleźć na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (https://www.gov.pl/web/gdos/dzien-obnizania-kosztow-energii).
Związek Gmin Dorzecza Wisłoki od lat aktywnie działa w zakresie zmniejszenia kosztów energii. Dzięki pozyskanym przez Związek środkom z funduszy zewnętrznych zarówno instytucje publiczne jak i osoby prywatne miały możliwość skorzystania z dofinansowania do montażu instalacji fotowoltaicznych. Dzięki zrealizowanym inwestycjom zamontowano 58 instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Natomiast z instalacji fotowoltaicznych u budynkach prywatnych korzysta ok. 7 100 mieszkańców z terenu gmin należących do Związku. W ramach pozyskanych środków zamontowano również 10 500 szt. instalacji kolektorów słonecznych, 60 szt. pomp ciepła. Do zmniejszenia zużycia energii przyczyniają się również lampy uliczne hybrydowe zakładane ze środków pozyskanych przez Związek oraz termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, w wśród nich domów kultury i szkoły. Dodatkowo pracownicy Związku służyli i nadal służą pomocą przy składaniu wniosków w ramach Programu „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”, a od początku funkcjonowania Związku prowadzona jest edukacja dot. korzyści ze zmniejszenia zużycia prądu w gospodarstwach domowych wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
W obliczu trudnej sytuacji energetycznej na świecie, powinniśmy w racjonalny sposób eksploatować ziemskie zasoby. Dlatego zachęcamy wszystkich do podejmowania działań skutkujących uzyskaniem oszczędności energetycznych.
Wprowadźmy w swoimi życiu „Dobre nawyki” aby przyczynić się do korzystnego bilansu energetycznego na świecie!
Keep In Touch